گرامی باد یاد و خاطره شهدای از آسمان

گرامی باد یاد و خاطره شهدای از آسمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1388/07/27 0 نظر 245 بازدید

یادداشتی به مناسبت شهادت شهید شوشتری و شهدای برنامه از آسمان شهید عبّاس گودرزی و شهید محمّد فراهانی

سال 88 همۀ رسانه‌های «اینوری» و «اونوری»! درگیر فتنه بودند که صدای یک انفجار مهیب چند روزی سمت و سوی اخبار و گزارش‌های خبری و تحلیل‌های کارشناسی و احساسی مردم را تغییر داد. بیست و ششم مهرماه بود که سردار نوعلی شوشتری در منطقه‌ای بنام پیشین در استان سیستان و بلوچستان، مزد 30 سال خدمتش را گرفت و به آرزوهایش رسید.

 

دوربین برنامۀ «از آسمان» شبکۀ دو سیما، چه در زمان حیات سردار و چه بعد از شهادت ایشان بارها به میان مردم و سران طوایف استان رفت تا حال آن مرد عاشق را به تصویر بکشد. حاجی اهل کار و تلاش بود و لحظه‌ای آرام نمی‌نشست. شوشتری در آن روزها کاری کرد که امروز لباس سبز پاسداران انقلاب، ردای وحدت و خدمت و نوید بخش امنیّت در سرزمین‌های جنوب شرقی است. واگذاری حفاظت مرزها به مرزنشینان و طایفه‌های بومی منطقه، طرح‌های حمایتی در جهت اشتغال‌زایی و خودکفایی خانواده‌ها، رسیـدگی به امور محرومین و نیازمندان، شناسایی و مقابله با روزنه‌های تأثیر و برتری دشمن و از همه مهمتر علمداری شهید شوشتری در تقویت «وحدت بین شیعه و سنّی» نمونه‌هایی از ابتکارات و خلّاقیّت‌های ایشان در استان سیستان و بلوچستان بود. شوشتری خود را خادم مردم می‌دانست و به لباس خدمتش افتخار می‌کرد.

️ این روزها که آمریکا و انگلستان آستین شرارت خود را بالا زده‌اند تا با دمیدن در گوسالۀ بزک کردۀ اختلافات مذهبی، ایران بزرگ را وارد فتنه‌ای تازه‌تر کنند هنوز هم نام و خاطرۀ سردار شوشتری بوی وحدت و امنیّت می‌دهد. هنوز هم بزرگان و ریش سپید کرده‌های استان، عملیّات وحدت را با رمز نورعلی شوشتری آغاز می‌کنند و هنوز هم نام دوست داشتنی حاجی، فتح الفتوح می‌کند.
امام خامنه‌ای دربارۀ لزوم حفظ وحدت فرمودند: ایجاد اختلاف مذهبى بین گروه‌هاى مختلف مسلمان، خطر بزرگى است. اگر دشمنان بتوانند آتش اختلافات فرقه‌اى را در یک جائى برافروزند، فرونشاندن آن جزو دشوارترین کارهاست. باید جلوى این کار را گرفت؛ این هم نمی‌شود، جز با ابتکار عمل و مجاهدت و اخلاص نخبگان در هر کشورى؛ علما، دانشگاهیان، سیاستمداران، کسانى که داراى نفوذ و تأثیرند؛ براى مردم تشریح کنند نقشه‌ى دشمن را، و نگاه امیدوارانه‌ى دشمن را به ایجاد اختلاف بین مردم، بین کشورهاى اسلامى، بین جناح‌هاى اسلامى، بین سنّى و شیعه، بین گرایش‌هاى مختلف در مذاهب مختلف اسلامى؛ مردم را آگاه کنند.

برنامه‌سازان گروه تلویزیونی از آسمان، 26 مهرماه سال 1388 را هرگز فراموش نخواهند کرد. آن روز برنامه‌سازان گروه تلویزیونی از آسمان در کنار سردار بودند تا بخش دیگری از اقدامات وی را به تصویر بکشند که ناگهان مردی از سپاه شیطان لبخند صمیمی سردار وحدت را به آتش کشید. چند دقیقۀ بعد واژۀ شهادت در کنار نام محمّد فراهانی و عبّاس گودرزی، تصویربردار و کارگردان برنامه از آسمان و شوشتری و محمّدزاده فرماندهان نظامی منطقه و چندین نفر از پاسداران و مردم استان جای گرفت و حالا ما مانده‌ایم بغچه ای از خاطره‌های لطیف و فراموش نشدنی.

 

عبّاس گودرزی و محمّد فراهانی افتخار همیشگی گروه برنامه‌ساز از آسمان هستند. و ما به لطف شهدا همچنان در مسیر ثبت یاد و خاطرۀ شهیدان ایستاده ایم.

نویسنده: حمید بناء

 

فیلم آخرین ثانیه‌های عمر سردار شوشتری که توسّط شهید فراهانی گرفته شد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

متن مستند شهید حسین معز غلامی

متن مستند شهید حسین معز غلامی

حماسه سرخ در 20 سالگی متن مستند شهید حسین معز غلامی که در تاریخ 6 مرداد 1396 از شبکه دو سیما پخش گردید.

متن مستند شهید محمد رضا دهقان

متن مستند شهید محمد رضا دهقان

سفر عاشقی در 21 سالگی متن مستند شهید محمد رضا دهقان که در تاریخ 5 آذر 1395 از شبکه دو سیما پخش گردید.

روایتگری ثنا و حنّانه در برنامۀ از آسمان

روایتگری ثنا و حنّانه در برنامۀ از آسمان

دوربین از آسمان که روشن شد ، شیرین زبانی‌های ثنا دختر شهید حیدر جلیلوند نفسمان را بند آورد. دخترک با زبان بچّه‌گانه‌اش از بابا می‌گفت و ما ... این همۀ ماجرا نبود! کمی آن‌طرف‌تر از قاب تصویر ثنا، حنّانۀ چند ماهۀ آقا وحید هم برای ما روضۀ بابا خواند. دختر دوم شهید، تازه به دنیا آمده بود که پدرش رفت.  

بازدید سردار باقری از دفتر از آسمان

بازدید سردار باقری از دفتر از آسمان

سردار حسین باقری در بازدید از دفتر برنامه‌سازی گروه مستندساز «از آسمان» گفت: امروز صدا و سیما باید با زبان و ابزار روز ، فرهنگ حماسه و جهاد را به مردم منتقل کند.

شهیدی که مقابل دوربین از آسمان حاضر شد

شهیدی که مقابل دوربین از آسمان حاضر شد

مهدی ذاکرحسینی که در یکی از برنامه‌های پیشین  از آسمان راوی حال و هوای دوست و همرزم شهیدش بود، سوژۀ این هفتۀ از آسمان شده است.

در جمع آزادگان به روایت از آسمان

در جمع آزادگان به روایت از آسمان

هنوز صدای ضرب شلّاق و مناجات‌های مخفیانة بچّه‌ها از دل خاطرات اردوگاه به گوش می‌رسید. ما در جمع آزاده‌های اردوگاه 12 تکریت بودیم. مو سپید کرده‌هایی که با بغض و خندة خاطره‌ها زندگی می‌کنند ...

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات و اخبار سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید